Informacja o warunkach uzyskania koncesji na wydobywanie kopaliny ze złoża(zgodnie z art. 38 ustawy z dnia 6 marca 2018 r. Prawo przedsiębiorców)

Procedura

Działalność w zakresie wydobywania ze złóż może być wykonywana po uzyskaniu koncesji. Do właściwości Starosty jako organu koncesyjnego należy udzielanie koncesji na wydobywanie kopalin ze złóż, jeżeli jednocześnie są spełnione następujące wymagania:

Koncesji udziela się na czas oznaczony, nie krótszy niż 3 lata i nie dłuższy niż 50 lat, chyba że przedsiębiorca złożył wniosek o udzielenie koncesji na czas krótszy.

Koncesja uprawnia do wykonywania działalności gospodarczej w oznaczonej przestrzeni. Udzielenie koncesji na wydobywanie kopaliny ze złoża wymaga uzgodnienia z wójtem (burmistrzem, prezydentem miasta) właściwym ze względu na miejsce wykonywania zamierzonej działalności oraz uzyskania opinii marszałka województwa. Jeżeli ustawa uzależnia rozstrzygnięcie organu administracji od współdziałania (uzgodnienia) z innym organem administracji, zajmuje on stanowisko nie później niż w terminie 14 dni od dnia doręczenia projektu rozstrzygnięcia.

Wymagane dokumenty:

Wniosek, w którym należy:

  1. Oznaczyć wnioskodawcę, jego siedzibę i adres (firmę przedsiębiorcy, jego siedzibę i adres, albo miejsce zamieszkania i adres oraz adres głównego miejsca wykonywania działalności gospodarczej).

  2. Podać numer w rejestrze przedsiębiorców w Krajowym Rejestrze Sądowym, o ile przedsiębiorca taki numer posiada oraz numer identyfikacji podatkowej NIP (odpis z Krajowego Rejestru Sądowego lub zaświadczenie o wpisie w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG), w przypadku spółek cywilnych: kopia umowy spółki cywilnej wraz z ewentualnymi aneksami oraz adresy korespondencyjne wszystkich wspólników).

  3. Określić rodzaj i zakres wykonywania działalności gospodarczej, na którą ma być udzielona koncesja.

  4. Określić właścicieli (użytkowników wieczystych) nieruchomości, w granicach których ma być wykonywana zamierzona działalność oraz oznaczenie tych nieruchomości zgodnie z ewidencją gruntów i budynków (aktualny wypis z rejestru z ewidencji gruntów).

  5. Określić prawo wnioskodawcy do nieruchomości (przestrzeni), w granicach której ma być wykonywana zamierzona działalność lub prawo o ustanowienie, którego ubiega się wnioskodawca.

  6. Określić czas, na jaki koncesja ma być udzielona wraz ze wskazaniem terminu rozpoczęcia działalności.

  7. Określić środki, jakimi wnioskodawca dysponuje celem zapewnienia wykonywania zamierzonej działalności.

  8. Określić wykaz obszarów objętych formami ochrony przyrody. Wymóg ten nie dotyczy przedsięwzięć, dla których jest wymagana decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach.

  9. Określić sposób przeciwdziałania ujemnym wpływom zamierzonej działalności na środowisko.

  10. Określić złoże kopaliny lub jego część, która ma być przedmiotem wydobycia.

  11. Określić wielkość i sposób zamierzonego wydobycia kopaliny, stopnia zamierzonego wykorzystania zasobów złoża kopaliny, w tym kopalin towarzyszących i współwystępujących użytecznych pierwiastków śladowych, jak również środki umożliwiające osiągnięcie tego celu.

  12. Określić projektowane położenia obszaru górniczego i terenu górniczego, zgodnie z wymaganiami dotyczącymi map górniczych, z zaznaczeniem granic podziału terytorialnego kraju.

  13. Określić geologiczne i hydrogeologiczne warunki wydobycia, a w razie potrzeby warunki wtłaczania wód do górotworu (określić geologiczne i hydrogeologiczne warunki wydobycia lub wtłaczania wód do górotworu).

  14. Określić przewidywany sposób prowadzenia ruchu zakładu górniczego oraz prognozowany sposób likwidacji zakładu górniczego.

Załączniki do wniosku:

  1. Kopia decyzji zatwierdzającej dokumentację geologiczną i dodatki do dokumentacji lub zawiadomienia o przyjęciu dokumentacji i dodatków do dokumentacji.

  2. Dowód istnienia prawa do korzystania z informacji geologicznej, jakie w zakresie niezbędnym do prowadzenia zamierzonej działalności przysługuje wnioskodawcy, np. decyzja udzielająca koncesję na poszukiwanie lub rozpoznawanie złoża, decyzja zatwierdzająca projekt robót geologicznych, umowa zawarta z ministrem właściwym do spraw środowiska o korzystanie z informacji geologicznej za wynagrodzeniem.

  3. Dowód istnienia prawa przysługującego wnioskodawcy do nieruchomości gruntowej w granicach, której ma być wykonywana zamierzona działalność w zakresie wydobywania kopaliny metodą odkrywkową lub dowód przyrzeczenia jego ustanowienia.

  4. Decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację przedsięwzięcia (z klauzulą ostateczności). Decyzję środowiskową należy uzyskać przed złożeniem wniosku koncesyjnego. Jest wydawana przez wójta, burmistrza lub prezydenta miasta, po uprzednim przeprowadzeniu postępowania w sprawie oceny oddziaływania na środowisko.

  5. Mapy sytuacyjno-wysokościowe projektowanego obszaru i terenu górniczego w odpowiedniej skali – 7 egzemplarzy.

  6. Dowód uiszczenia opłaty skarbowej.

Opłaty

  1. opłata skarbowa za wydanie decyzji: 616,00 zł

  2. złożenie dokumentu stwierdzającego udzielenie pełnomocnictwa: 17,00 zł

Zwolnione z opłaty skarbowej są pełnomocnictwa udzielane małżonkowi, wstępnemu, zstępnemu lub rodzeństwu oraz jeżeli mocodawcą jest podmiot określony w art. 7 pkt 1-5 ustawy o opłacie skarbowej.

Należną opłatę skarbową należy uiścić na rachunek bankowy Urzędu Miejskiego w Wieluniu, pl. Kazimierza Wielkiego 1, 98-300 Wieluń.

Rejonowy Bank Spółdzielczy w Lututowie Oddział w Wieluniu:

Nr rachunku 49 9256 0004 0723 5034 2000 0130

(tytułem: opłata za udzielenie koncesji na wydobywanie kopaliny ze złoża… / opłata za złożenie pełnomocnictwa w sprawie…).