Powiatowa Społeczna Rada do Spraw Osób Niepełnosprawnych
Powiatowa Społeczna Rada do Spraw Osób Niepełnosprawnych działa na podstawie art. 44b, 44c i 44d ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (t.j. Dz. U. z 2024 r. poz. 44 ze zm.) oraz na podstawie rozporządzenia Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 25 marca 2003 r. w sprawie organizacji oraz trybu działania wojewódzkich i powiatowych społecznych rad do spraw osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2003 r. Nr 62, poz. 560).
Powiatowa Społeczna Rada do Spraw Osób Niepełnosprawnych, zwana dalej „Radą”, jest organem opiniodawczo-doradczym, powołanym w celu realizacji zadań Starosty w zakresie określonym w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.
- Do zadań Rady należy:
- inicjowanie przedsięwzięć zmierzających do integracji zawodowej i społecznej osób niepełnosprawnych oraz realizacji praw osób niepełnosprawnych;
- opiniowanie projektów powiatowych programów działań na rzecz osób niepełnosprawnych;
- ocena realizacji programów;
- opiniowanie projektów uchwał i programów przyjmowanych przez Radę Powiatu pod kątem ich skutków dla osób niepełnosprawnych;
- uczestnictwo na wniosek Starosty w spotkaniach dotyczących osób niepełnosprawnych.
- W skład Rady wchodzi Przewodniczący Rady oraz czterech członków Rady powołanych spośród przedstawicieli działających na terenie Powiatu organizacji pozarządowych, fundacji oraz przedstawicieli jednostek samorządu terytorialnego (powiatu, gmin).
- Kadencja Rady trwa 4 lata.
- Członek Rady może zostać odwołany:
- na swój wniosek;
- na wniosek organizacji lub organu, które zgłosiły jego kandydaturę;
- na wniosek Starosty, po zasięgnięciu opinii organizacji lub organu, które zgłosiły jego kandydaturę, w formie pisemnej, w terminie 14 dni od złożenia wniosku o odwołanie.
- Członkostwo w Radzie ustaje wraz z wygaśnięciem kadencji Rady.
- Na posiedzenia Rady mogą być zapraszani przedstawiciele nauki oraz innych organów, organizacji i instytucji nie reprezentowanych w Radzie, w celu prezentacji stanowiska w sprawie problemów dotyczących osób niepełnosprawnych.
- Posiedzenia Rady odbywają się co najmniej raz na kwartał.
- Koszty działania Rady pokrywa się ze środków własnych budżetu Powiatu Wieluńskiego.
- Członkom Rady zamieszkałym poza miejscem obrad Rady przysługuje – na ich wniosek - zwrot kosztów przejazdu środkami transportu publicznego.
- Obsługę administracyjno-biurową Rady prowadzi Oddział Zdrowiai Spraw Społecznych Starostwa Powiatowego w Wieluniu.