Tryb wnioskowy udostępniania informacji publicznej
Zgodnie z art. 10 ust. ustawy o dostępie do informacji publicznej, informacja publiczna, która nie została udostępniona w Biuletynie Informacji Publicznej lub centralnym repozytorium, jest udostępniana na wniosek.
2.Informacja publiczna, która może być niezwłocznie udostępniona,jest udostępniana w formie ustnej lub pisemnej bez pisemnego wniosku.
Komu przysługuje prawo dostępu do informacji publicznej
1. Każdemu przysługuje, z zastrzeżeniem art.5 ustawy, prawo dostępu do informacji publicznej, zwane dalej „prawem do informacji publicznej”.
2.Od osoby wykonującej prawo do informacji publicznej nie wolno żądać wykazania interesu prawnego lub faktycznego.
Jakie uprawnienia obejmuje prawo do informacji publicznej
1.Prawo do informacji publicznej obejmuje uprawnienia do:
1) uzyskania informacji publicznej, w tym uzyskania informacji przetworzonej w takim zakresie, w jakim jest to szczególnie istotne dla interesu publicznego;
2) wglądu do dokumentów urzędowych;
3) dostępu do posiedzeń kolegialnych organów władzy publicznej pochodzących z powszechnych wyborów.
2.Prawo do informacji publicznej obejmuje uprawnienie do niezwłocznego uzyskania informacji publicznej zawierającej aktualną wiedzę o sprawach publicznych.
Termin udostępniania informacji
1.Udostępnianie informacji publicznej na wniosek następuje bez zbędnej zwłoki, nie później jednak niż w terminie 14 dni od dnia złożenia wniosku, z zastrzeżeniem ust.2 i art.15 ust.2 ustawy o dostępie do informacji publicznej.
2.Jeżeli informacja publiczna nie może być udostępniona w terminie określonym w ust.1,podmiot obowiązany do jej udostępnienia powiadamia w tym terminie o powodach opóźnienia oraz o terminie, w jakim udostępni informację, nie dłuższym jednak niż 2 miesiące od dnia złożenia wniosku.
Forma udostępnienia informacji
1.Udostępnianie informacji publicznej na wniosek następuje w sposób i w formie zgodnych z wnioskiem, chyba że środki techniczne, którymi dysponuje podmiot obowiązany do udostępnienia, nie umożliwiają udostępnienia informacji w sposób i w formie określonych we wniosku.
2.Jeżeli informacja publiczna nie może być udostępniona w sposób lub w formie określonych we wniosku, podmiot obowiązany do udostępnienia powiadamia pisemnie wnioskodawcę o przyczynach braku możliwości udostępnienia informacji zgodnie z wnioskiem i wskazuje, w jaki sposób lub w jakiej formie informacja może być udostępniona niezwłocznie. W takim przypadku, jeżeli w terminie 14 dni od powiadomienia wnioskodawca nie złoży wniosku o udostępnienie informacji w sposób lub w formie wskazanych w powiadomieniu, postępowanie o udostępnienie informacji umarza się.
Koszty związane z udostępnieniem informacji publicznej na wniosek
1.Jeżeli we wyniku udostępnienia informacji publicznej na wniosek, o którym mowa w art.10 ust.1 ustawy, podmiot obowiązany do udostępnienia ma ponieść dodatkowe koszty związane ze wskazanym we wniosku sposobem udostępnienia lub koniecznością przekształcenia informacji w formę wskazaną we wniosku, podmiot ten może pobrać od wnioskodawcy opłatę w wysokości odpowiadającej tym kosztom.
2.Podmiot, o którym mowa w ust.1, w terminie 14 dni od dnia złożenia wniosku, powiadomi wnioskodawcę o wysokości opłaty. Udostępnienie informacji zgodnie z wnioskiem następuje po upływie 14 dni od dnia powiadomienia wnioskodawcy, chyba że wnioskodawca dokona w tym terminie zmiany wniosku w zakresie sposobu lub formy udostępnienia informacji albo wycofa wniosek.
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Wnioski o udostępnienie informacji publicznej
można składać w sekretariacie urzędu p 126 od poniedziałku do piątku w godzinach 7.30-15.30,
pocztą na adres:
Starostwo Powiatowe w Wieluniu
Plac Kazimierza Wielkiego 2
98-300 Wieluń,
drogą elektroniczną: e-mail: starostwo@powiat.wielun.pl,
elektroniczną skrzynką podawczą ePUAP: /1017/skrytka